Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací

Užívejte červencové plody plnými hrstmi!

autor: Ája Voráčková | dne: 08.07.2012

I přes to, že málokteré plody léta nejsou sehnání z české produkce, stále je možné v obchodech koupit cibuli z Nového Zélandu nebo rajčata z Itálie. Není to ale škoda, když na trhu koupíte bez problémů čerstvou českou cibuli, a to bílou i červenou, a česká rajčata předčí jakákoliv jiná?

Sortiment na Zelném trhu v Brně je teď snad nejpestřejší z celého roku. Přesto čtěte popisky jednotlivých druhů ovozelu – narazit na broskve z Itálie není problém.

Lahodné ovoce

Jak už jsme zmínili, broskve a jejich lysé sestry nektarinky teď letí. Příliš je prodejcům neomačkávejte, někteří to nemají moc rádi. Určitě si ale na ně před koupí sáhněte. Přeci nebudete kupovat kameny. Ideálně však vezměte plod do celé dlaně, než abyste do něj dloubali jednotlivými prsty. Ty nejsladší broskve snězte jen tak, z ostatních si upečte koláč nebo jahelník (nebojte se jáhel, vydejte se zpátky ke kořenům). Podobně pracujte i s meruňkami, jejich sladkokyselá chuť je nezaměnitelná a skvěle se kombinuje třeba s ořechy.

Rybíz černý, červený, bílý – téměř na každé zahradě se alespoň jeden keř někde krčí. Plodů je většinou mnoho, a pokud majitel není blázen do zavařování, zpravidla neví, co s nimi. Na marmelády je rybíz totiž nejlepší, protože obsahuje hodně přírodního pektinu. Při výrobě se tedy obejdete bez kupovaných želírovacích látek. Rybízovou šťávu můžete samozřejmě přidat i jako želírovací prostředek do zavařenin z těch druhů ovoce, které vlastního pektinu příliš nemají (jahody, přezrálé meruňky, třešně,…).

Jednodušší je koupit je na trhu, poetičtější natrhat v lese. Kdo aspoň jednou za léto nemá barevné ruce od malin, borůvek či jiných plodů, jako by léto nezažil. Tyto drobné plody je nejlepší jíst jen tak, rovnou z keře. Přinesete-li si nějaké domů, je vhodné je co nejrychleji zpracovat. Ideální jsou letní mléčné koktejly, ať už s mlékem nebo kefírem, nebo jako sladké omáčky.


Nesmíme zapomenout ani na třešně a višně, které to už budou mít brzy za sebou, přesto k létu, červenci a prázdninám neodmyslitelně patří. Pokud jsou na vás višně příliš kyselé, v sladkém koláči budou naopak příjemným akcentem.

Pokud víte ve svém okolí o morušovém stromě (nebo se vám moruše podaří koupit u trhovců na Husitské), a všechny plody ještě neopadaly, nebojte se je vyzkoušet ochutnat, nebo z nich upéct bublaninu. Jestliže už jsou všechny plody rozšlapané po zemi, pomalu se těšte na první letní jablka.

Zdraví v zelenině

Zelenina nemá naštěstí tak krátké období své slávy jako většina druhů ovoce, přesto teď koupíte nejlepší rajčata, protože pražící slunce jim dodá výraznou chuť. Pokud vás omrzí letní zeleninové saláty, uvařte si polévku, ať už teplou či studenou. Spolu s paprikami vznikne lahodné lečo – zapomeňte na nepovedené směsi ze školní jídelny.

Nejlákavější zeleninou jsou ale úplně malé cuketky, tedy ne půlmetrové obludy, které kdekdo dostane z babiččiny zahrádky, ale deseticentimetrové plody. Dají se sehnat na Zelném trhu, každý den je jich tam velká zásoba a nejlepší na nich je, že nepotřebují dlouhou tepelnou úpravu. Naopak. Využijte je do salátů a pomazánek.

Fazolky na kyselo mohou být další z nočních můr, které vznikly ve školních jídelnách, ale nezaslouží si to. Využijte bílé i zelené.

Není samozřejmě možné vyjmenovat všechny druhy, které léto přináší. Proto se vydejte na trh a nechte se unést ovocně-zeleninovou nákupní horečkou!

 

Aktuality

Fotky z akcí

Mezinárodní akce