Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací

Objevujte kulinářské poklady střední Evropy díky gastronomickým cestovním průvodcům

autor: AM | dne: 18.05.2020

Představujeme soubor gastronomických průvodců po několika místech střední Evropy, které vám umožní zapojit se do odpovědného cestovního ruchu a proměnit vaši návštěvu v důležitý příspěvek k zachování místní kultury jídla.

Díky gastronomických průvodcům budete mít příležitost potkat se s místními, podělit se o jídlo a skutečně poznat jejich způsob života. Průvodci byli vytvořeni v rámci mezinárodního projektu „SLOW FOOD – CE: kultura, dědictví životní prostředí a jídlo". 

Spolu s průvodcem po jižní Moravě byly vytvořeni také průvodci po gastronomickém dědictví regionů měst Dubrovník, Kecskemet, Krakov a Benátky.

Daleko na jihu Chorvatska, které mezi 14. a 19. stoletím tvořilo republiku Ragusa (Dubrovačka Republika), se nachází bohaté, ale do značné míry skryté gastronomické dědictví. Systematická turistická nabídka založená na podpoře udržitelné, tradiční výroby potravin v Dubrovníku, se teprve začíná rozvíjet, takže vyhledávání kulinářských perel v oblasti Dubrovníku může být pro cestovatele malé dobrodružství. Je to však také příležitost pro „pomalé“ cestovatele, aby se stali gastronomickými detektivy.

Kecskemét leží v srdci Maďarska, na písečné pláni mezi řekami Dunaj a Tisza. Po staletí důležité tržní místo se na přelomu 19. a 20. století stalo významným městem. Kecskemét zůstává hlavním městem maďarské secesní architektury a důležitým centrem umění. Je také známý svými zemědělskými a pastýřskými tradicemi a je označován jako „maďarský sad“ díky vysoké kvalitě místního ovoce, zejména meruněk. Kulinářským srdcem města Kecskemét je jeho tržnice v centru města, ve které stabilně nabízí své produkty několik desítek zemědělců a řemeslných výrobců z okolí.  

Krakov je vyhlášené kulinářské město, kde si návštěvníci mohou v příjemné atmosféře pochutnat na typických místních pokrmech a kvalitních pochoutkách z okolního regionu. Město již léta propaguje kvalitní gastronomii a díky tomuto úsilí Evropská gastronomická akademie udělila Krakovu titul Evropské hlavní město gastronomické kultury 2019. Tlukoucím srdcem krakovské gastronomie je Targ Pietruszkowy (což znamená „Petrželkový trh“), zemědělský trh, který patří do sítě Slow Food Earth markets. Trh nabízí širokou škálu místních specialit, při procházení stánků se pravděpodobně setkáte a ochutnáte některé z následujících produktů: Pierogi, Oscypek, Żętyca, Bundz, Bryndza, Kiełbasa Piaszczańska, Razowiec lipnicki, Miód spadziowy, Krakow celtuce.

Benátky se staly Světovým místem dědictví UNESCO díky svému jedinečnému kulturnímu a přírodnímu dědictví. Benátky jsou jednou z mezinárodních hlavních měst cestovního ruchu a cestovní ruch přispívá masivně na ekonomiku města. V posledních letech se zaměřuje na propagaci modelu udržitelného cestovního ruchu, který může posílit osobitost a autentičnost Benátek. Cestovní ruch založený na gastronomickém dědictví může přilákat návštěvníky, kteří jsou více zaměřeni na udržitelnost.

Gastronomický cestovní průvodce Brna a okolí je vydán v česko-anglické verzi a návštěvníkům regionu představuje 11 restaurací a gastronomických podniků, ve kterých návštěvníky čeká skvělý kulínářský zážitek, několik malých farem a faremních výrobců a 7 tradičních gastronomických slavností, které každoročně lákají tisíce zájemců o kulinářské zážitky. Slavnosti jídla na jižní Moravě jsou velmi populární. Návštěvníci se setkávají s lokálními produkty, tradiční výrobou a obvyklými i novodobými způsoby zpracování. Seznámí se s udržitelným přístupem k životnímu prostředí a zároveň poznají dodavatele lokálních produktů osobně.

Průvodci byli vytvořeni v rámci mezinárodního projektu „SLOW FOOD – CE: kultura, dědictví životní prostředí a jídlo". Průvodci jsou napsány v anglickém jazyce a v jazyce každého regionu a jsou k dispozici zdarma ke stažení na adrese https://www.interreg-central.eu/Content.Node/SlowFood-CE.html.

Projekt EU “SLOW FOOD – CE: kultura, dědictví životní prostředí a jídlo” je financován z programu EU Interreg Central Europe, který podporuje spolupráci mezi regiony střední Evropy, a trvá po 3 roky – od 1. června 2017 do 31. května 2020. Smylsem projektu je zahrnout veřejné a soukromé aktéry v pěti městech střední Evropy (Benátky, Dubrovník, Brno, Krakov a Kecskemét), tak aby byla vytvořena a sdílená společná metodologie pro identifikaci zdrojů nehmotného kulturního dědictví souvisejícího s jídlem a návrh modelu, který by byl schopen chránit a zvyšovat tradiční potraviny a jejich produkci.

 

Aktuality

Fotky z akcí

Mezinárodní akce