Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací

Slow Food zahájil kampaň o budoucí evropské společné zemědělské politice

autor: Tom Václavík | dne: 03.01.2012

Zveřejněním strategického dokumentu, týkajícího se reformy společné zemědělské politiky (SZP) zahájil Slow Food svoji kampaň na podporu spravedlivější, komplexnější a k životnímu prostředí šetrnější zemědělské politiky.

Slow Food je mezinárodní neziskové hnutí, snažící se o zkvalitnění způsobů, kterými jsou produkovány a distribuovány potraviny. Slow Food má ve světě přes 100 000 členů a v rámci 27 států Evropské unie stovky členských a zemědělských organizací - konvivií a presidií.

V rámci diskuse o reformě SZP 2014 řekl zakladatel a president hnutí Slow Food Carlo Petrini (na snímku vlevo) následující: „Evropa potřebuje silnou společnou zemědělskou politiku, schopnou úspěšně řešit ekologické, sociální a ekonomické výzvy před kterými stojíme.“ 

Dokument Vstříc nové společné zemědělské politice popisuje problémy, jimiž trpí náš současný systém výživy a zemědělství.

Globální průmyslová a intenzivní produkce potravin je hlavní příčinou ničení životního prostředí, mizení ekosystémů a ztráty biodiverzity. Vytváří nerovnoměrnou distribuci potravin, způsobující, že jedna část světa trpí rostoucí obezitou a z ní pramenícími nemocemi  a druhá čelí podvýživě a hladu. Co se týče reformy SZP, Slow Food je přesvědčen, že je třeba se zaměřit na dva klíčové prvky: trvale udržitelnou maloprodukci potravin a na mladé lidi.

  • Trvale udržitelná maloprodukce potravin: Evropa se musí navrátit ke svým skutečným kořenům v podobě šetrné maloprodukce zemědělských plodin a potravin. Produkce, jež je propojená s přírodou, šetrným způsobem produkuje vysoce kvalitní, výživné a zdravé potraviny a zajišťuje pro společnost služby v oblasti udržitelnosti životního prostředí a zdrojů.
  • Mladí lidé: jen 7 procent zemědělců v Evropě je ve věkové kategorii do 35 let. Zemědělství musí znovu získat svoji důstojnost a svůj význam jako stimulující a uspokojení přinášející životní volba. Musí se stát správnou volbou pro investice do budoucnosti jako cesta, která nabízí uspokojení a úspěch, nejen oběti a strádání. 

Dokument nabízí řadu konkrétních návrhů na reformu společné zemědělské politiky. Je výzvou pro všechny členy a příznivce Slow Food, aby pomohli zajistit, že zásady udržitelného „​​dobrého, čistého a spravedlivého“ systému produkce potravin budou co nejvíce obsaženy v rámci nové politiky, a je výzvou pro všechny zúčastněné strany, aby se připojily ke kampani. Pro více informací navštivte www.slowfood.com.

 

Aktuality

Fotky z akcí

Mezinárodní akce