Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací

Školní zahrady zvyšují fyzickou aktivitu dětí

autor: Tom Václavík | dne: 18.04.2014

Nová studie ukazuje, že děti ve školách, které mají zeleninové zahrady, mají o deset minut týdně více fyzické aktivity než děti na školách bez zahrad. 

Závěr dvouleté studie prováděné Cornellovou univerzitou na 12 základních školách v pěti regionech státu New York je jasný: pokud chcete, aby se děti hýbaly, vytáhněte je ze tříd na školní zahrady.

Na konci dvouletého experimentu měly děti na školách se zeleninovými zahradami o deset minut týdně více fyzické aktivity než předtím, kdy školy zahrady neměly. Navíc, děti, které se zapojily do zahradničení ve škole, byly významně fyzicky aktivnější také doma a mimo školu než jejich vrstevníci.

„Téměř každé třetí dítě v USA má nadváhu nebo je obézní. Školní zahrady by mohly být jednoduchým a levným nástrojem k tomu, aby se děti více hýbaly,“ řekla Nancy Wells, profesorka na Fakultě lidské ekologie Cornellovy univerzity.  

„V našem experimentu trávily děti na zahradě jen jednu až dvě hodiny týdně. Přesto za tak malou dobu došlo k výraznému nárůstu fyzické aktivity. Pokud by školy zahrady využívaly více a integrovaly vyučování na zahradě do vzdělávacího programu, efekt může být ještě větší,“ dodává Nancy Wells.

Během vyučování na školní zeleninové zahradě byly děti velmi fyzicky aktivní. Zatímco ve třídě děti 84 procent času sedí a 10 procent času stojí, během vyučování v zahradě seděly pouze 15 procent času. Většinu času trávili ve stoje, chůzí nebo v kleku. Podle výzkumníků je práce na školní zahradě významným prvkem ve snaze zajistit dětem doporučených 60 minut fyzické aktivity denně.  

Podle Nancy Wells je dalším krokem: „podpora škol v tom, jak začlenit aktivity na školních zahradách do vzdělávacího programu“.

Zdroj: Cornell University

 

Aktuality

Fotky z akcí

Mezinárodní akce