Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací

Zeleninové bedýnky v Brně

autor: Ája Voráčková | dne: 28.05.2012

Vyzkoušeli jsme za vás většinu zeleninových bedýnek, které máte možnost v Brně odebírat a nakonec to celé sepsali.

Koncept zeleninových bedýnek je svým způsobem geniální v tom, že se nemusíte skoro o nic starat. Nemáte čas chodit na Zelňák či na farmářské trhy a přesto chcete mít pravidelný přísun sezónní a moravské (bio)zeleniny? Možná budete chtít vyzkoušet všechny bedýnky jako my. Pokud to není váš případ, nebo pokud nevíte, kde začít, podívejte se, jak to na brněnské bedýnkové scéně vypadá. Zkoušeli jsme bedýnky v hodnotách kolem 200,- Kč a u všech zakoupených byl vyfocen její obsah.

Badeko

Badeko bedýnky jsou na brněnském bedýnkovém poli naprosto čerstvé, první bedýnkovací výkop se uskutečnil 24. května. Jejich služby jsme tedy bohužel zatím nestihli vyzkoušet, ale už teď je můžeme prohlásit za naprostou jedničku v množství poskytovaných informací. Mají přehledné stránky se vším, co chcete o těchto bedýnkých vědět. A pokud tam něco nenajdete, zkrátka napište dotaz do jejich poradny.

Badeko nabízí jak biozeleninu, tak zeleninu s certifikátem IPZ (integrovaný systém produkce zeleniny). Jedná se o produkci zeleniny vysoké kvality, která dává přednost ekologicky přijatelným metodám. Není to tedy přímo bio, ale i tak jde o velmi dobré suroviny. Obojí nabízí ve dvou velikostech (4 a 8 kg). K bedýnce je možné si doobjednat i další jednotlivé druhy zeleniny, hostětínské mošty a sirupy nebo produkty rodinného lihovaru Žufánek.

Na rozdíl od ostatních bedýnkářů nemá Badeko vyzvedávací základnu, ale každý čtvrtek (mezi 16 a 20 hodinou) rozváží zeleninu přímo k zákazníkům domů. Rozvoz je (při nákupu nad 200,- Kč) zdarma.

Bedýnky Brno

(Merhautova 92)

Bedýnky Brno můžete znát z loňského roku pod názvem Bedýnky Husovice. Celý systém odběru je velice přehledný – pokud máte zájem o pravidelné odběry, stačí se zaregistrovat a každý týden vám e-mailem přijde objednávkový formulář. Ten je také vždy vkládán na facebook. Po uzavření objednávek je zasílán e-mail s rekapitulací důležitých údajů (hlavně čas a místo odběru).

V nabídce je jen jedna bedýnková velikost (většinou kolem 4 kg), můžete si však další zeleninu přiobjednat nebo některé druhy vyměnit za jiné. Cena není pevně stanovená, odvíjí se od skladby bedýnky, většinou je ale do 250,- Kč. I zde můžete přiobjednat další výrobky, např. kváskový chléb, vejce, med, lažanské a hostětínské mošty a další.

Mezi farmáře, s kterými Bedýnky Brno spolupracují, patří jak farmáři s bio certifikací, tak i ti, kteří na ni čekají. Tedy přestože ne všechna zelenina je „papírově“ bio, je minimálně pěstovaná dle zásad ekologického zemědělství.

Bedýnky Brno – odběr 17. 4. 2012, cena 245,- Kč

Biobedýnky Tři sudičky

(Pellicova 5)

Tři sudičky nabízejí výhradně zeleninu v kvalitě bio, a to ve třech různých velikostech bedýnek – poeticky pojmenované bedýnky (sudiččin uzlík, košík a kotlík) jsou v hodnotě 200, 400 a 600,- Kč. Za 200,- Kč nabízí ještě sudiččinu kolébku, která se skládá ze zeleniny vhodné pro kojence. Objednání je možné osobně v obchodě, telefonicky a samozřejmě i e-mailem.

Bedýnky se primárně vyzvedávají v obchodě, ale je možné založit vlastní komunitu a najít odběrné místo, kam budou bedýnky (v minimálním počtu 5 ks) dovezeny k vyzvednutí.

Vzhledem k tomu, že majitelky obchodu nejsou česky, nedejte se odradit nedokonalou češtinou na webových stránkách.


Biobedýnka Sudiččin uzlík – odběr 24. 4. 2012, cena 200,- Kč

Sklizeno 

(Křídlovická 47)

Zeleninové bedýnky jsou neodmyslitelnou součástí tohoto farmářského obchodu. Dají se objednávat e-mailem nebo osobně na prodejně. Informace o samotných bedýnkách se bohužel dají najít jen na facebooku, a to musíte vědět, kde hledat. Na webu Sklizena ucelené údaje o bedýnkách nejsou. Nabízeny jsou dvě velikosti: 3 kg za 215,- Kč a 5-7 kg za 320,- Kč. V obou velikostech je garantováno alespoň 5 druhů zeleniny. Ve Sklizenu k zelenině přidávají i bylinky. Zelenina není primárně bio, ale je stoprocentně lokální.


Bedýnka ze Sklizena – odběr 15. 5. 2012, cena 215,-Kč

Slunečnice

(Skácelova 26)

Slunečnice je prodejna zdravé výživy v Králově poli, která provozuje i vlastní e-shop. Právě na něm je možné si objednat nejen zeleninové bedýnky, ale i maso, pečivo, mléčné a další produkty. Kromě osobního vyzvednutí můžete využít rozvozu zboží za padesátikorunu (nebo v případě objednávky nad 1000,- Kč zdarma). Slunečnice nabízí 4 velikosti bedýnek s biozeleninou a 2 velikosti farmářských bedýnek, ve kterých je zelenina doplněna mléčnými výrobky dle aktuální nabídky.

Bedýnky se objednávají přes e-shop, přičemž nepočítejte s potvrzením objednávky. Přímo na stránkách je upozornění, že e-shop neumí odeslat automatické potvrzení objednávky, ale žádná jim neunikne.

Bedýnka ze Slunečnice – odběr 30. 4. 2012, cena 200,- Kč

Zdravá bedna

(Veveří 129)

Zdravá bedna nemá své internetové stránky, minimum informací naleznete akorát na bedynky.cz. Je tedy třeba kontaktovat družstvo e-mailem pro zaslání ceníku a informací o nabízené zelenině. Na náš dotaz ze začátku května přišla poměrně neurčitá a nejistá odpověď, proto bohužel nemůžeme napsat o Zdravé bedně nic dalšího. 

Zdravka Údolní 

(Údolní 32)

Zdravka na Údolní je také zástupcem prodejny zdravé výživy. Nabízí bedýnky ve dvou velikostech, za 200,- a 400,- Kč a objednávají se telefonicky nebo e-mailem. E-mailová komunikace je spolehlivá – v době, kdy jsme bedýnku objednávali, nešly webové stránky, přesto po mailu byly zodpovězeny všechny důležité otázky, byl sdělen orientační sortiment a nabídnuta případná výměna některých druhů zeleniny.


Bedýnka ze Zdravky Údolní – odběr 8. 5. 2012, cena 200,- Kč.

Shrnutí

Nejdůležitější údaje o jednotlivých bedýnkách jsme pro vás shrnuli v přehledné tabulce.

Nedá se říct, že by nějaké bedýnky výrazně vybočovaly svou kvalitou. Zelenina byla ve všech vyzkoušených bedýnkách výborná, jen některé mrkve ze Sklizena postrádaly chuť. Vzhledem k tomu, že ve volně prodejné zelenině mají mrkev výbornou, šlo pravděpodobně o výjimku. Rozdíly jsou především v dostupnosti informací o způsobu objednávání, složení a velikosti jednotlivých bedýnek. Také nám přišlo, že sudiččin uzlík od Tří sudiček mohl nabídnout za dvě stě korun trochu více zeleniny.

Ať už si tedy vyberete jakkoliv, vyberete si dobře, na Moravě to se zeleninou umí!

 

Aktuality

Fotky z akcí

Mezinárodní akce