Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací

Pilotní aktivity projektu Slow Food CE proběhly s úspěchem

autor: AM | dne: 03.01.2020

V pátek 4.října proběhl na Zelném trhu první školní farmářský trh v Brně.  Školní farmářský trh zakončil od června trvající festival Poznejte a ochutnejte rozmanitost jižní Moravy, jež se konal v rámci projektu Slow Food Central Europe. 

Záměrem projektu Slow Food Central Europe bylo pozvednout povědomí a zvýšit hrdost na gastronomické dědictví jihomoravského regionu mezi žáky škol, učiteli a širokou veřejností.

Vzdělávací aktivity projektu, které probíhaly od června do října 2019 v Brně, ukázaly, jak důležité je podporovat místní zemědělce a jejich tradiční dovednosti. Pro učitele byly vytvořeny vzdělávací nástroje, které pomohou dětem cvičit smysly, aby dokázaly poznat kvalitní potraviny.

Ochutnávkové výstavy sezónních a místních potravin z jižní Moravy probíhaly od června do října ve spolupráci se Zahradnickou fakultou Mendelovy univerzity v Lednici v rámci projektu „SLOW FOOD – CE: kultura, dědictví životní prostředí a jídlo". Exhibice nabídly ochutnávky, praktické dílny a kuchařské workshopy. V závěrečném říjnovém termínu výstavu doplnil školní farmářský trh – čtyři brněnské školy nabídly návštěvníkům to, co jejich žáci a studenti vypěstovali na školní zahradě či upekli v hodinách vaření. 

„Snahou pilotních aktivit v projektu Slow Food Central Europe bylo ukázat veřejnosti v Brně, že jižní Morava může být bohatým zdrojem rozmanitých zemědělských produktů, které skvěle chutnají a mají důležité místo v našich kuchyních“, říká Tom Václavík, předseda spolku Slow Food Brno, jež je partnerem v projektu.

„Pilotní aktivity ukázali, jak důležité je podporovat místní zemědělce a jejich tradiční dovednosti. Snažili jsme se pozvednout povědomí a zvýšit hrdost na gastronomické dědictví jihomoravského regionu mezi žáky škol, učiteli a širokou veřejností.“, doplňuje Martina Grůzová, projektová manažerka Centrály cestovního ruchu Jižní Morava.

Projekt EU “SLOW FOOD – CE: kultura, dědictví životní prostředí a jídlo” je financován z programu EU Interreg Central Europe, který podporuje spolupráci mezi regiony střední Evropy, a trvá po 3 roky – od 1. června 2017 do 31. května 2020. Smylsem projektu je zahrnout veřejné a soukromé aktéry v pěti městech střední Evropy (Benátky, Dubrovník, Brno, Krakov a Kecskemét), tak aby byla vytvořena a sdílená společná metodologie pro identifikaci zdrojů nehmotného kulturního dědictví souvisejícího s jídlem a návrh modelu, který by byl schopen chránit a zvyšovat tradiční potraviny a jejich produkci.

 

Aktuality

Fotky z akcí

Mezinárodní akce