Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací

Jaké bylo Jídlo z blízka 2014

autor: Ája Voráčková | dne: 04.08.2014

Letošní festival oslavující jídlo z blízka je za námi. Užili jste si ho tak jako my? Pojďme se podívat, jaký doprovodný program jste mohli navštívit.

Je léto. Červenec. Jako každý rok je tu i důvod, proč ne odjížděl k moři nebo do hor, ale zůstat v Brně. Tedy pardon, to vše se už stalo. Již počtvrté jste totiž měli možnost nejen ochutnat to nejlepší z moravské gastronomie, ale především objevit její krásu a něco se přiučit – to vše v rámci festivalu Jídlo z blízka.

Doprovodný program byl zahájen velkolepě na terase divadelní restaurace Bohéma, která se ve své nové podobě zapojila do festivalu již podruhé – léto, slunce, živá hudba v podobě swingového orchestru a cimbálového souboru a především grilované pochoutky a moravští vinaři.

Ti Jídlu z blízka vládnou podobně jako každý rok. A je to pochopitelné, protože Morava může a měla by být na svá vína hrdá. To ví i v Nadaci Partnerství  která v rámci Vína z blízka představila v Otevřené zahradě vinaře z Nového Šaldorfu-Sedlešovic, Velkých Pavlovic, Mutěnic a z Blatnice pod svatým Antonínkem. Samostatnou ochutnávku si pak vysloužila delikátní vína Autentistů a Dva duby. Ač na vína z blízka, mohli jste se na ně podívat i očima cizince v rámci řízené degustace vedené Melroyem Fernandesem.

I letos se festivalu zúčastnil Martin Žufánek  Tentokrát ale nepřivezl své jedinečné pálenky, ale famózní novinku – gin, který jsme mohli ochutnat v klasické kombinaci s tonikem, avšak pečlivě vybraným právě samotným Žufánkem, a s variacemi čerstvé zeleniny, ovoce a bylinek. Sklizeno představilo ještě jeden méně tradiční český alkohol a tím byl cidre, konkrétně Cidre Premier. Kdybych nezažili na poli gastronomii už mnohé, nevěřili bychom, že je možné o tomto jablečném alkoholickém nápoji povídat tak dlouho.

Protože ale Jídlo z blízka není jen alkohol, měli jste několik možností, jak se přiučit kuchařskému umění od zkušených. Kuchařské studio Borgo shop rozšířilo po loňské zkušenosti řadu svých workshopů a rozhodl se předvést v několika pátečních odpoledních, jak na vlastní těstoviny, pečivo i dezerty. Mohli jste si tak zkusit pod taktovkou kuchaře z restaurace Borgo Agnese vyrobit například raviolli, lasagne, gnocchi, grissini, foccaciu nebo makový závin.

Oblíbené jsou i ukázkové workshopy v restauraci U Fidela, především díky pozvaným hostům, kteří o své práci mluví s chutí a nadšením. Dělají své výrobky rádi a dobře. A to platilo jak o koláčích kobeřických babiček, tak o šunkách z řeznictví Zbořil nebo o mascarpone manželů Hrbkových z Ekofarmy Hvozd. Nevídaný zájem však tentokrát vzbudila ukázka přípravy hmyzích specialit Petra Ocknechta. Několik míst jsme přidali a i tak muselo vaření probíhat nadvakrát – zatímco jedna skupina ochutnávala, druhá se dívala, jak se hmyz připravuje. Jedná se o neuvěřitelně výživné jídlo, proto jsme rádi, že se ho nebojíte a je mezi vámi o hmyz takový zájem. Nejen hmyzí pokrmy ukázaly, že gastronomie z blízka může být exotická, nebo lépe řečeno netradiční. Méně obvyklé delikatesy nabídlo i La Bouchée – vedle jedlých květů dokonce i šneky, jejichž přípravu jste mohli sledovat krok po kroku.

V letošním roce nás čekal i jeden nováček, a tím je obchod s J. Gruber Delikatessen  Kromě pečlivě vybíraných delikates od rakouských, německých a švýcarských výrobců nabízí obchod i výrobky české. A právě od jednoho z nich jste mohli ochutnat famózní paštiky z brněnské paštikárny manželů Jelínkových. Vězte, že takové umí málokdo. A dýňový olej jste už zkoušeli? Máme pro vás ale varováni – je vcelku návykový!

Ať už jste ochutnali cokoliv, jsme rádi, pokud jste se zúčastnili. Jezte z blízka a dobře nejen v létě, ale po celý rok!

 

Aktuality

Fotky z akcí

Mezinárodní akce